A SAYES (Safeguarding Young European Skaters) nemzetközi Erasmus+ együttműködés keretein belül és az ISU szervezésében került megrendezésre a Safeguarding Perspectives konferencia a lausanne-i Olimpiai Múzeumban, ahol hazánkat Angyal Fanni a Magyar Országos Korcsolyázó Szövetség safeguarding projektmenedzsere képviselte.
Az eseményen a safeguarding, azaz az integritás, a gyermek- és szakembervédelem, három nagyobb nézőpontból került megvitatásra.
A nemzetközi vonalat az IOC (International Olympic Committee) képviseletében előadó Kirsty Burrows kezdte, aki bemutatta az Olympism365 és Athlete365 programokat a párizsi Olimpia, valamint a gangwoni YOG alkalmával szerzett tapasztalatok fényében.
A szövetségi szintű, de még mindig nemzetközi törekvésekbe, trendekbe, az ISU (International Skating Union), a FEI (Fédération Équestre Internationale) és a FIG (Fédération Internationale de Gymnastique) képviselőinek (Cristina Ibarra, Aine Power, Alexander McLin) panelbeszélgetése adott betekintést. Ezt követte országos szinten az ISU tagországok, szövetségek, Hollandia (Corien Mostert), Svájc (Jan Caflisch) és Magyarország (Angyal Fanni) képviselőinek beszélgetése az országok helyzetéről, a szövetségek tapasztalatairól, kihívásairól, eszköztáráról és terveiről.
A konferencia zárásaként a sportoló-edző-szülő hármas tapasztalatairól, meglátásairól mesélt Nathalie Lundqvist, Cédric Pernet és Lucy Trochet, illetve a SAYES részeként elkészült e-learning modult is kipróbálhatták a résztvevők, míg a francia Colosse (Simon Latournerie) és University of Lyon 1 (Philippe Liotard) arról adott iránymutatást, hogy a megfelelő civil szervezetek hogyan segíthetik a sportszövetségek munkáját.
A safeguarding a sportéletben az utóbbi időben egyre nagyobb teret kap és ami talán a legfontosabb, a résztvevők hajlandóak tanulni és fejlődni e téren. A konferencián elhangzott a ‘trial and error’ hasznossága, azaz a programok folyamatában történő fejlesztése, edukációja, amely során a hibázás lehetősége is fennáll, és fontos, hogy ne féljünk tőle, mindaddig amíg foglalkozunk a témával.
A SAYES projekt végéhez közelítve, a konferencia másnapján megtartották az utolsó személyes egyeztetést is, ahol részleteiben átbeszélték a még decemberben megosztásra kerülő e-learning modult és a kapcsolódó workshopokat, a kommunikációs lehetőségeket és az együttműködés során szerzett tapasztalatokat, valamint a projekt lezárásához szükséges folyamatokat. Az együttműködésről hamarosan megjelenik egy tudományos folyóirat is, mely online formában szövetségünk oldalán is elérhető lesz.