moksz
Magyar Országos Korcsolyázó Szövetség
Vissza 2017. november 19.

Liu Shaolin Sándor világkupagyőztes 1000 méteren, a férfiváltó is olimpiai induló

A 4. olimpiai kvalifikációs rövidpályás világkupa befejező napján tökéletesen zártak a magyarok Szöulban. Liu Shaolin Sándor megnyerte az 1000 méteres távot, Kónya Zsófia országos csúcsot döntött, a férfiváltó pedig kijutott a phjongcshangi játékokra.

Az 500 méteren tavaly világbajnok Liu Shaolin Sándor egyszerűen legyőzhetetlen volt a zárónap egyetlen egyéni számában, azaz 1000 méteren, ugyanis a negyed- és az elődöntőből is futamgyőztesként jutott tovább, majd a fináléban is ő bizonyult a leggyorsabbnak. Sikerével pedig megnyerte a táv világkupáját a 22. születésnapját hétfőn ünneplő magyar korcsolyázó. Az olimpiai pontversenyben a Liu fivérek zártak kvótát érő pozícióban.

A nőknél Jászapáti Petra és Kónya Zsófia is a negyeddöntőben búcsúzott 1000 méteren, de utóbbi hiába lett utolsó futamában, 1:29.185 perces idejével így is megdöntötte Bácskai Sára Luca országos csúcsát. Jászapáti 15., Kónya 17., míg a selejtezőben kiesett Keszler Andrea 35. helyen végzett. A vk-rangsorban Jászapáti és Keszler zárt olimpiai indulást érő pozícióban, de Kónya ZSófia esetleges visszalépések esetén az első számú tartalék ezen a távon.

A magyarok szempontjából a legnagyobb kérdés mégis egy olyan futamhoz fűződött, amelyben sajnálatos bírói döntés miatt nem lehettek a magyarok a finálé részesei, jelesül a férfi váltók öt csapatot felvonultató fináléjában. Az elődöntőben vitatható körülmények között kizárt vb-bronzérmes férfi staféta ugyanis akkor őrizhette meg nyolcadik, kvótát érő helyét a vk-rangsorban, ha a kazah csapat lemarad a dobogóról. A döntőben végül a kazahok az utolsó, ötödik helyen értek célba, így – mivel a női staféta már korábban biztosította helyét a phjongcshangi játékokra – a magyarok a sportág történetében először a maximális tíz fővel utazhatnak a játékokra.

“Sokáig nem is néztem a döntőt, mert nem bíztam a fair versenyzésben, mivel mi sokkal veszélyesebbek vagyunk a riválisokra, mint a kazahok. Csak a futam végére mentem vissza a csarnokba. A vége után gratuláltam az ellenfeleknek, hogy mindenki sportszerűen versenyzett” – értékelt Bánhidi Ákos csapatmenedzser.

A vb-ezüstérmes női staféta a B döntőben a kanadai négyes mögött, de a japán és az olasz kvartettet megelőzve második lett, így ezúttal hatodikként zárt.

A négy állomásból álló vk végén 500 és 1000 méteren 32-en, míg 1500-on 36-an jutottak olimpiai kvótához a jövő februári, phjongcshangi játékokra, de egy nemzetből legfeljebb három versenyző kvalifikálhatta magát számonként, továbbá nemenként a legjobb nyolc staféta szerzett indulási jogot.

Az előzetes számítások szerint a férfiaknál 500 és 1500 méteren három, 1000 méteren két magyar indulhat Phjongcshangban, míg a nőknél minden távon két kvótát sikerült szerezni. A váltók pedig egyaránt nyolcadikként biztosították helyüket a játékokra. A nemzetközi szövetség december elején hozza nyilvánosságra a hivatalos kvótások névsorát.

Az indulási jogokon túl a magyarok összesen hét érmet nyertek, s mind a négy állomáson volt dobogós helyezésük a Liu fivérek révén. Liu Shaolin ötször, öccse, Liu Shaoang kétszer állt dobogóra, előbbi két aranyat és három ezüstöt, míg utóbbi két bronzot gyűjtött.

SEAT MET NEKA Sportoló Nemzet
MOB ISU HM Sportért Felelős Államtitkárság
X