Évek óta van szegedi short trackes a válogatottban – csaknem két évtizede a sportág egyik meghatározó klubja a Szegedi Korcsolyázó Egyesület.
A Szegedi Korcsolyázó Egyesület 1997-ben alakult – akkor még csak görkorcsolyáztak a klub versenyzői, aztán két évvel később már előkerültek a rövidpályás gyorskorcsolyák is, s a rokonsportágakat párhuzamosan űzték a fiatalok.
Egy idő után azonban a szegediek a short track mellett tették le a voksukat, hiszen egy sportágra fókuszálva könnyebben, gyorsabban elindult a fejlődés.
Ez utóbbit jelentősen gyorsította Szabó Krisztián személye, aki még aktív sportolóként került Szegedre 2002-ben és utazott Salt Lake Citybe, a téli olimpiára a másik szegedi short trackes Lajtos Szandrával – Szabó edzőként és versenyzőként volt ott az ötkarikás játékokon.
Aztán az olimpia után már egyértelműen az edzőködés mellett tette le a voksát, s volt ereje, energiája, no meg ideje, tudása arra, hogy egyre több és több fiatallal foglalkozzon.
Lajtos Szandra pedig sorban szállította a sikereket.
„Én a kezdektől tagja voltam az egyesületnek, az első országos bajnoki érmeket én hoztam az egyesületnek – emlékezett vissza a kezdeketre Lajtos Szandra. – Aztán 2006-ban tagja voltam az Európa-bajnoki bronzérmes női váltónak, ám két évvel később bokatörést szenvedtem… De visszaküzdöttem magam, és kivívtam a jogot arra, hogy utazhassak a vancouveri olimpiára, sajnos ott nem kaptam lehetőséget arra, hogy jégre is lépjek.”
Ebben az időben újabb tehetség bontogatta a szárnyait Szegeden, és hamarosan Kónya Zsófia is bekerült a válogatott keretbe, mi több, a két szegedi lány együtt utazhatott 2014-ben Szocsiban – jutalmuk a váltóval elért hatodik hely volt.
Aztán Zsófi egyre magasabbra jutott, hiszen például 2014-ben Európa-bajnoki bronzérmet szerzett 1500 méteren, de három évvel később is dobott egy nagyot, mégpedig azzal, hogy ezer méteren világkupa-bronzot nyert.
És még mindig volt feljebb, de ez a siker már az újabb szegedi üdvöske, mégpedig Jászapáti Petra nevéhez kötődik – Petra a szocsi olimpia után csatlakozott a legjobbakhoz, és örökre beírta magát a magyar short track történelemkönyvébe azzal, hogy 2018 decemberében az első női világkupa-aranyérmet könyvelhette el. Nem mellesleg olimpiai hatodiknak mondhatja magát (2018, 1500 méter), és Kónyával tagja volt az olimpiai negyedik helyet elérő váltónak is.
És persze ne feledkezzünk el Oláh Bencéről sem, aki szintén szegedi színekben kezdte pályafutását, és aki már évek óta tagja a válogatottnak.
„Versenyzőként voltam Szegeden edzőtáborban, aztán 2001-ben kerültem a városba, akkor, amikor Almási Gábor abbahagyta az edzősködést. Akkortájt még a görkorcsolya kapott nagyobb hangsúlyt, s éppen azért kerestek meg engem, mert tudták, később szeretnék edzősködni – mesélte az Európa-bajnoki bronzérmes Szabó Krisztián, aki ma már a juniorkeret vezetőedzője. – Egy szezonon keresztül voltam edző és versenyző egyszerre, ha tudtam, én tartottam az edzéseket Szegeden, ha nem, akkor az edzésterveim alapján egy lelkes apuka, Sasvári Tivadar irányította a felkészülést. Mellette Garzó Erika segített még nekem sokat.”
Miután befejezte pályafutását, Szabó Krisztián Szegedre költözött, s amellett, hogy nevelte a short trackeseket, a görkorcsolyázókat is próbálta átcsábítani a jégre.
„Kezdő és haladó csoportom volt egyszerre, mellette görkorcsolyázni tanítottam a legkisebbeket az óvodákban – árulta el Szabó Krisztián. – Jászapáti Petra is így kezdte, aztán szóltunk neki, hogy jöjjön át a jégre. Persze, egyből nem látja az ember, kiből lehet jó short trackes, de azt hamar észre lehet venni, ha valaki ügyes, ha könnyedén és hamar képes megcsinálni a feladatokat.”
A délelőtti oktatás néha 20 csoportban is zajlott, míg délutánonként 60-80 gyerek járt a jégre – közülük válogatott Szabó Krisztián, és egy idő után igyekezett bevonni az edzői feladatokba korábbi tanítványait is.
Ennek is köszönhető, hogy mikor Krisztián a juniorválogatott vezetőedzője lett, nyugodt szívvel bízta a szegedi short trackeseket Lajtos Szandrára.
„Jó kezekben vannak a versenyzők Szandinál – jelentette ki Szabó Krisztián. – Miután abbahagyta a short tracket, három évig dolgoztunk együtt, ráadásul tudja jól, bármikor fordulhat hozzám. Egy ideig segített neki Révész Gergő is, de jól megoldja a feladatokat egyedül is.”
A szegedi egyesületben a short track mellett nagypályás gyorskorcsolya is van, mi több, él még a görkorcsolya, sőt, műkorcsolya szakosztály is.
„Nagy felelősséggel, sok intéznivalóval, háttérmunkával jár az edzői lét – mondta el Lajtos Szandra. – Amikor abbahagytam a short tracket, nem akartam edzősködni, de ahogy telt-múlt az idő, rájöttem, hogy mégiscsak ez a sportág és munka áll hozzám a legközelebb. És jó a palánk külső oldalán is állni. Edzőként arra törekszem, hogy a gyerekek értsék és tudják, mit és miért csinálunk, ráadásul azt vettem észre, hogy így hatékonyabbak is vagyunk.”
A klubban jelenleg 4 évestől 17 évesig vannak versenyzők – Jászapáti Petra és Kónya Zsófia továbbra is a felnőttkerettel készül, sőt, néhány hete már a legjobbakkal edz Somodi Maja is. Hogy ő 16 évesen bekerült a válogatottba, mutatja tehetségét. Kormányos Nina és Jászapáti Péter a juniorokkal készül Budapesten.
Klub neve: Szegedi Korcsolyázó Egyesület
Alapítás éve: 1997
Versenyengedéllyel rendelkező sportolók száma: 24
Cím: 6725 Szeged, Hattyas u. 12/E.
Telefonszám: +36 70 428 6720
E-mail: szke1997@gmail.com
HUNSKATE Média / Kovács Erika