Vissza 2017. szeptember 30.

Liu Shaolin Sándor világkupa győztes 500m-en

A budapesti olimpiai kvalifikációs rövidpályás gyorskorcsolya világkupa szombati versenynapján 1500m-en és 500m-en győztest avattak, a váltók pedig az elődöntőben küzdöttek a fináléért. Liu Shaolin Sándor a döntőben rajt cél győzelmet aratva nyert 500m-en.

1500m

A nők 1500m elődöntőivel kezdődött a verseny.Minden futamból csak az első kettő juthatott be az A döntőbe.
Jászapáti  Petra az első futamban állt rajthoz. A két kanadai ellenfele rögtön az élre állt, s vigyáztak arra, hogy senki se tudjon eléjük kerülni. Taktikájuk bevált. Mögöttük az amerikai Lina Gehring és a magyar hölgy követte őket. Az amerikai elesett, és ezzel megzavarta a mögötte haladó magyar korcsolyázót. Olyannyira, hogy Jászapáti végül csak a hetedik helyen ért a célba. A vezetőbíró úgy ítélte, hogy az amerikai hölgy esése befolyásolta a magyar versenyző további előrehaladást. Gehringet kizárták, Jászapátit pedig a B döntőbe sorolták.

A férfiak 1500m első futamában sokáig együtt haladt a mezőny, amikor a két amerikai lába összeakadt és elestek, nem sokkal később a japán Yokoyama a második helyre felzárkózva csúszott ki, s vitte magával a kanadai Girardot. LiuShaoang ügyesen kimaradt minden ütközésből és a koreai Lim Hyo Jun mögött második helyen bejutott a döntőbe.

A harmadik futamban igen erős mezőny gyűlt össze. A hét induló többsége már rendelkezett olimpiai vagy világbajnoki győzelemmel, éremmel. A kanadai Charles Hamelin vezette fel a mezőnyt. Nem sokkal később honfitársa Charle Cournoyer csatlakozott mellé. A többiek megpróbáltak a két kanadai elé kerülne. A nagy kavarodást Liu Shaolin Sándor kihasználva az élre állt, s az utolsó két körben nem engedett senkit maga elé. Futamát nyerve követte öccsét a döntőbe. Később a két kanadait a bírók kizárták, és a második holland Knegt mellé két ázsiai korcsolyázót is bejuttattak a fináléba.

A nők B döntőjében Jászapáti Petra a negyedik helyet foglalta el az első körökben, de később egy helyet hátrább szorult. A célegyenes bejáratánál az addig negyedik orosz Efremenkova elütötte az előtte haladó  brit Gilmartint,  Jászapáti pedig a harmadik helyen korcsolyázott a célba. Ez az összesítésben a kilencedik helyre rangsorolta a magyar korcsolyázott.

A férfiak 1500m döntőjében nyolcan álltak rajthoz. Három koreai, két magyar, továbbá egy-egy francia, holland és kínai. A mezőny szinte végig lüktetett, mindig más-más vállalta a vezetést. Egy kis ideig Liu Shaoang is az élen haladt. A hajrában nagy tülekedés volt a dobogós pozíciókért. Oly annyira, hogy az utolsó egyenesben a fiatalabbik Liu-t ki is lökték, aki elesett. Az élen két koreiai Lin Hyu Jun és a világcsúcstartó Hwang Dae Heon végzett. A harmadik a holland Knegt lett. Két versenyzőt a magyar Liu Shaolin Sándort és a francia  Fauconnet-et kizárták. Liu Shaoangnak a hatodik hely jutott. Bátyját a hetedik helyre rangsorolták.

500m

Következtek a rövidpályás gyorskorcsolyázás sprint számának az 500m-nek a negyeddöntői, ahonnan csak az első kettő örülhetett minden futamban a továbbjutásnak.

A nők harmadik futamában Jászapáti Petra nem tudta felvenni a versenyt társaival végig az ötödik helyen haladva ért be a célba.
Keszler Andrea a koreai és kanadai vetélytársa mögött harmadik lett. Mindkét magyar lány ezen a távon befejezte a további küzdelmeket.

A férfiaknál három nagy név is szerepelt a harmadik futam rajtlistáján. A magyar Liu Shaolin Sándor, a kanadai Chaerles Hamelin és a holland Sjinkie Knegt. A kanadai állt az élre, de hamar felváltotta őt az élen a magyar fiú. Sándor a célig meg is őrizte ezt a pozíciót. Meglepetésre a második helyen a kevésbé esélyes holland Hoogerwerf ért a célba.

A befejező negyedik futamban Burján Csaba a koreai és kazah riválisa mögött a harmadik pozíciót szerezte meg.
Meglepetésként a világcsúcstartó J.R. Celskinek is ez a forduló jelentette a végállomást,  a második futamban bukott és nem jutott tovább az elődöntőbe.

A nők 500m elődöntőiben a magyarok már nem voltak érdekeltek.
A férfiaknál annál inkább, hiszen azt figyelhettük meg, hogy Liu Shaolin Sándor tanári módon helyezkedve másfél körrel a cél előtt az élre állt és biztosan nyerte az elődöntő futamát.

A férfi döntőben három ázsiai várta a magyar Liu Shaolin Sándort. A magyar gyorskorcsolyázó a rajt után azonnal az élre állt. Okos korcsolyázással végig védte ezt a pozícióját, nyerte meg az olimpiai kvalifikációs világkupát 500m-en. A második és harmadik helyen két koreai  Lim Hyu Jun és Hwang Dae Heon végzett.

Váltók

A női 3000m váltók második elődöntőjében Korea hamar az élre állt, de az őt követő három gárda az orosz, a francia és a magyar felváltva haladt a második pozícióban. A végén a Heidum Bernadett, Keszler Andrea, Bácskai Sára Luca, Jászapáti Petra összetételű magyar csapat negyedik lett, így vasárnap a B döntőben küzdhet az 5-8. helyért.
A férfiak 5000m elődöntőjében a második futamban öt csapat a magyar, kazah, kanadai, japán és holland csatározott a továbbjutó két helyért. Izgalmasan alakult a futam, állandóan változott a csapatok pozíciója. Már csak pár kör volt hátra, amikor a magyar váltó a második helyen haladt, s a kanadaiak kézzel odább taszították Liu Shaoangot, aki elesett. A célba a magyarok az ötödik helyen értek be. A bírók hosszasan tanulmányozták a videó felvételt, majd meglepő döntést hoztak. A hollandokat kizárták, az élen nem lett változás.  Kanada, Japán jutott az A döntőbe, a kazahok és a Liu Shaolin Sándor, Liu Shaoang, Knoch Viktor, Burján Csaba alkotta magyar csapat pedig vasárnap a lányokhoz hasonlóan a B döntőben folytathatja.

(Fotók: Derencsényi István)